Szkoła Podstawowa im. I. Kosmowskiej w Krasieninie po raz trzeci uczestniczy w prestiżowym projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Jest to projekt o zasięgu ogólnopolskim, który stanowi kompleksową koncepcję wzmocnienia polskiej edukacji informatycznej przy zaangażowaniu najlepszych uczelni technicznych w kraju (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska).
Dzięki udziałowi w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego, w Szkole Podstawowej w Krasieninie prowadzone są dodatkowe zajęcia kół informatycznych. Uczniowie uczęszczający na zajęcia w ramach kół informatycznych mają możliwość rozwoju swoich zainteresowań i talentów z zakresu algorytmiki, programowania i robotyki oraz uczestniczyć w różnorodnych przedsięwzięciach.
W ramach projektu grantowego Centrum Mistrzostwa Informatycznego szkoła została doposażona w zestawy edukacyjne do kształcenia z wykorzystaniem programowalnych systemów robotycznych - roboty mBot, które są wykorzystywane podczas zajęć koła. Ze środków pozyskanych z projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego zakupione zostały zestawy edukacyjne LEGO Education, dzięki którym uczniowie mają jeszcze więcej możliwości poznawania robotyki i nowych technik programowania. Praca z zakupionymi zestawami jeszcze bardziej wzbogaca i uatrakcyjnia zajęcia dodatkowe dając możliwości tworzenia kreatywnych projektów. W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy IV uczęszczający na zajęcia koła CMI wyjechali do Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Centrum Kompetencji Cyfrowych Edukacja 3.0. Podczas zajęć uczniowie poznali możliwości druku 3D i przyjrzeli się pracy drukarki. Samodzielnie tworzyli różnorodne konstrukcje z wykorzystaniem klocków, programowali je i sprawdzali ich działanie. Wyjazd w całości był finansowany ze środków projektu.
Dzięki udziałowi w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego, otrzymanych i zakupionych zestawach, młodzi entuzjaści nowych technologii mają jeszcze więcej możliwości nauki programowania i robotyki oraz rozwoju swoich zainteresowań i talentów. Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła informatycznego z zaangażowaniem wykonują proponowane zadania nabywając nowe kompetencje i umiejętności z dziedziny programowania i robotyki.
Mimo dużej konkurencji w rekrutacji do kolejnej edycji projektu, złożone wnioski uzyskały akceptację komisji i już od października kolejni uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach.
Opracowała: mgr Justyna Kowalska
Warunków sprzyjających potrzeba,
tak jak roli uprawy,
aby każda istota ludzka rozwinąć się mogła w pełni,
jak ziarno dostałe,
a te warunki ludzie wypracowują
Irena Kosmowska
21-025 Niemce
Krasienin Kolonia 39