Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

JAK RADZIĆ SOBIE Z WSZAWICĄ

JAK RADZIĆ SOBIE Z WSZAWICĄ
W profilaktyce wszawicy rekomendowane są następujące działania:
1. Przeglądając włosy podnoś je do góry, uda Ci się wówczas dostrzec poruszające się dorosłe osobniki lub złożone przez nie gnidy.
2. Przeglądając głowę zwróć uwagę na okolice za uszami, na skroniach i karku. To tam najczęściej gnieżdżą się te pasożyty.
3. Po każdym myciu głowy dokładnie rozczesuj włosy swojego dziecka (dotyczy szczególnie długich i gęstych włosów, najczęściej u dziewczynek).
4. Pozostawiając dziecko w Przedszkolu/ Szkole zadbaj by miało związane włosy, szczególnie jeśli są one długie.
5. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, że nie wolno korzystać lub/i pożyczać od innych osób przyborów do użytku osobistego typu szczotki do włosów, grzebienie, spinki, ozdób do włosów, czapek, szalików, ręczników. Z tymi przedmiotami mogą wędrować wszy, roznosząc się na pozostałych.
6. Jeśli zauważysz, że wszy już zagnieździły się na głowie twojego dziecka, szybko rozpocznij walkę z nimi i przeprowadź zabieg leczniczy. Bogata oferta preparatów przeciwko wszawicy dostępna w aptekach bez recepty, pozwala wybrać właściwy dla Ciebie produkt. Zwróć jednak uwagę, że każdorazowo po zaaplikowaniu preparatu w postaci szamponu, lotionu, itp. MUSISZ WYCZESAĆ GNIDY (jaja wszy) gęstym grzebieniem. Stosuj się do zaleceń na ulotce i KONIECZNIE POWTÓRZ ZABIEG Z WYCZESANIEM GNID PO OKOŁO 7 dniach. Jest to potrzebne z uwagi na cykl rozwojowy wszy. Po 7 dniach od złożenia jaj wylęgają się z nich dorosłe osobniki, które będą znowu za jakiś czas zdolne do rozmnażania i składania kolejnych jaj. Zatem należy jak najszybciej przerwać cykl rozwojowy wszy i usunąć nie tylko żywe osobniki ale również gnidy.
7. Dorosłe osobniki mogą czasowo bytować na odzieży oraz przedmiotach użytowych: pościeli, grzebieniu itd. W przypadku wykrycia wszy pościel należy bezwzględnie zmienić i wyprać w wysokiej temperaturze.
Nie zapominaj o pozostałych domownikach (rodzeństwo, babcia, dziadek, inni). Oni również mogli się zarazić i trzeba ich objąć leczeniem.
8. Nie zapominaj o pozostałych domownikach (rodzeństwo, babcia, dziadek, inni). Oni również mogli się zarazić i trzeba ich objąć leczeniem.
9. Zwróć uwagę na „stare” domowe sposoby zwalczania wszawicy, które za czasów naszego dzieciństwa dobrze się sprawdzały, były bezpieczne oraz skuteczne w walce z wszawicą np. płukanka do włosów z octem spirytusowym rozcieńczonym z ciepłą wodą powoduje rozpuszczanie otoczek chitynowych gnid (substancja kleista, dzięki której gnida trzyma się włosa). Dzięki temu gnidy oderwą się od włosów i tym sposobem zostaną usunięte z głowy. Możesz zastosować 1 łyżkę stołową octu na 500 ml wody.
10. Preparaty mające na celu działanie ochronne/profilaktyczne, czyli tzw. odstraszające wszy są również dostępne na polskim rynku frmaceutycznym. Można je zastosować profilaktycznie w sytuacjach związanych z wyjazdem na obóz, zieloną szkołę, ferie zimowe, itp. Repelent przeciwko wszom to jednak nie zamiennik szamponu. Istnieje zagrożenie, że stosowany zbyt często niezależnie od „epidemii wszawicy” może spowodować oporność wszy na działanie preparatu.
Data dodania: 2024-04-10 07:46:44
Data edycji: 2024-04-10 07:50:02
Ilość wyświetleń: 128

Nasi Partnerzy

Warunków sprzyjających potrzeba,

tak jak roli uprawy,

aby każda istota ludzka rozwinąć się mogła w pełni,

jak ziarno dostałe, 

a te warunki ludzie wypracowują

Irena Kosmowska

Motto naszej szkoły
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej