Czcionka:

A+A-

Kontrast:

DUZI MAŁYM

Projekt DUZI MAŁYM to innowacja pedagogiczna opracowana i wdrożona przez pschologa szkolnego Panią Agatę Jońską realizowana we współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu.

PROJEKT EDUKACYJNY DUZI MAŁYM jest autorskim pomysłem na pracę z młodzieżą. Ma on na celu integrację środowiska uczniów naszej szkoły, bowiem to uczniowie starszych klas prowadzą zajęcia z dziećmi z oddziałów 0-3. Starsi uczą się odpowiedzialności, stają się przewodnikami po „dużym świecie”  szkoły. Wpływa to na rozwój emocjonalny oraz poczucie bezpieczeństwa u maluchów, podnosi samoocenę i kształtuje charakter moralny starszych. Młodzież uczy się planowania pracy, twórczego i krytycznego myśleniem, podziału obowiązków, zyskuje umiejętność wprowadzenia planu w życie. Starsi uczniowie nabywają sprawność dostosowywania przekazu informacji, aby był on zrozumiały i atrakcyjny dla młodszych. Młodsi i starsi nabywają wiedzę o świecie, o sobie, ważne kompetencje społeczne i emocjonalne.

Tematyka zajęć przygotowywanych w projekcie jest zawsze związana z bieżącymi potrzebami szkoły, kompatybilna z programem wychowawczo-profilaktycznym szkoły na dany rok. Duży wpływ na tematykę mają sami młodzi.

Inspiracją do zajęć były obserwacje, jakie poczyniłam na początku mojej pracy w zawodzie nauczyciela, a było to w roku 2006. Zauważyłam bowiem, że dorośli mają tendencję, aby skupiać się na niedoskonałościach młodzieży, nie zauważając ich plusów, a taki obraz siebie dość szybko przejmowali uczniowie. Kiedy poprosiłam o pomoc w organizacji zabawy andrzejkowej u maluchów, okazało się, że zostało mi niewiele do pracy, młodzież sprawnie zaplanowała i przeprowadziła imprezę. I tak zaświtał mi pomysł, aby takie spotkania dzieci i młodzieży odbywały się częściej.

Relacje interpersonalne jakie tworzą się między młodszymi i starszymi są wielkim plusem projektu. Gdzie dobre relacje i pozytywne emocje, tam chęć do rozwoju i zdobywania świata.

Jeśli chcielibyśmy w kilku słowach opisać projekt Duzi Małym to byłyby to te trzy słowa: samodzielność, energia, rozwój.

Projekt Duzi - Małym przynosi wymierne korzyści wszystkim – dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom. Jest po prostu fajny J

 

                                                                                                                                                  mgr Agata Jońska

 

 

Duzi Małym - Październik 2022

Duzi Małym - Paździenik 

 

Data dodania: 2022-10-03 18:30:27
Data edycji: 2022-10-17 10:20:40
Ilość wyświetleń: 124

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Warunków sprzyjających potrzeba,

tak jak roli uprawy,

aby każda istota ludzka rozwinąć się mogła w pełni,

jak ziarno dostałe, 

a te warunki ludzie wypracowują

Irena Kosmowska

Motto naszej szkoły
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej