Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Sandomierz, Bochnia i Kraków - wycieczka klas I - III

Sandomierz, Bochnia i Kraków - wycieczka klas I - III

W tym roku szkolnym uczniowie z klas 1-3 mogli uczestniczyć w dwudniowej wycieczce w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej “Podróże z klasą”.  Nie brakowało emocji jeszcze przed wyruszeniem na wyprawę - kto z kim będzie jechał, jak zostawić mamę i nie wrócić na noc do domu... 

Wyruszyliśmy wczesnym rankiem. Pogoda złotej polskiej jesieni nam dopisywała. Pierwszym punktem podróży było miasto Sandomierz położone na siedmiu wzgórzach. Uczniowie poznali historię i zabytki miasta w Muzeum Zamkowym, a także legendy sandomierskie idąc do Kościoła św. Jakuba przez Wąwóz Pszczeli, a także  na Rynek w Sandomierzu. Nie zabrakło chwili na zakup pamiątek, między innymi ozdób z kamieniem optymizmu, jak mówi legenda sandomierska o złotniku i pierścieniu.

Kolejnym miejscem podróży była Kopalnia Soli w Bochni. Tam uczniowie uczestniczyli w różnych atrakcjach. Jedną z nich była multimedialna prezentacja podczas zwiedzania korytarzy kopalni o historii powstania kopalni, legendach związanych z solą i ciężką pracę górnika. Dzieci płynęły także łodzią po podziemnej rzece oraz, jechali kolejką górniczą wzdłuż szybu. Kopalnia przyjęła nas wspaniałymi posiłkami, dyskoteką nocną oraz noclegiem.

Drugiego dnia przemieściliśmy się do niedalekiego miasta królów - Krakowa. Spacerowaliśmy szlakiem legend opowiadanych przez przewodnika w stroju szlacheckim. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Smoka Wawelskiego, poprzez Wzgórze Wawelu i na Rynek pod Sukiennice, aż dotarliśmy za Lajkonikiem do Bazyliki Mariackiej, gdzie usłyszeliśmy legendarny hejnał. Zobaczyliśmy również Barbakan. Widzieliśmy również po drodze Pomnik Nieznanego Żołnierza, Pomnik Grunwaldzki oraz cokół z naszym wieszczem Adamem Mickiewiczem. Oczywiście był też czas na kupowanie pamiątek i robienie pamiątkowych zdjęć.
Ostatnim punktem były warsztaty w Żywym Muzeum Obwarzanka. Tam uczniowie własnoręczne wykonywali obwarzanka krakowskiego według certyfikowanego przepisu. Niestety, mało który obwarzanek dotarł do Krasienina - jego zapach i smak kusił do zjedzenia od razu.

Wycieczka była ciągłą burzą wrażeń i emocji. Wszyscy uczestnicy wyprawy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Data dodania: 2024-11-05 18:58:11
Data edycji: 2024-11-05 19:01:03
Ilość wyświetleń: 380

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Warunków sprzyjających potrzeba,

tak jak roli uprawy,

aby każda istota ludzka rozwinąć się mogła w pełni,

jak ziarno dostałe, 

a te warunki ludzie wypracowują

Irena Kosmowska

Motto naszej szkoły
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej