Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

WYCIECZKA DO WARSZAWY

WYCIECZKA DO WARSZAWY

16 marca 2023r. uczniowie klasy 7, 8a i 8b pojechali na wycieczkę do Warszawy, której celem było poznanie miejsc pamięci narodowej stolicy- Cmentarz Wojskowy na Powązkach, poznanie sylwetek bohaterskich młodych Polaków z kart powieści: „Kamienie na Szaniec”, zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego upamiętniającego  jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski a także pogłębienie wiedzy o historii Żydów w Polsce- odwiedzenie Muzeum Historii Żydów Polskich - Muzeum POLIN.

Realizacja celów rozpoczęła się od poznania historii Cmentarza Wojskowego na Powązkach, którą przedstawił Uczniom przewodnik warszawski. Następnie rozpoczął się przemarsz alejkami powązkowskimi.

Oddaliśmy hołd wielu znanym, wybitnym Polakom, którzy poświęcili swoje życie walcząc o wolną Polskę: powstańcy styczniowi, żołnierze 1920 r., żołnierze września 1939r., harcerze Batalionu „Zośka”  i innych Batalionów, bohaterowie „Solidarności” i inni, oraz tych, którzy rozsławiali jej imię na całym świecie, sportowcy: Irena Szewińska, Kamila Skolimowska, Jerzy Kulej, sławni trenerzy: Kazimierz Górski, lekarze, artyści, reżyserzy, poeci, pisarze, dziennikarze. Odwiedziliśmy również grób patronki naszej szkoły – Ireny Kosmowskiej -zapaliliśmy znicz.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie Muzeum POLIN. Podzieleni na dwie grupy uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej prowadzonej przez fantastycznych przewodników. Byliśmy w synagodze, w szkole żydowskiej, w kinie, uczestniczyliśmy w weselu żydowskim, uczyliśmy się podstawowych kroków do tanga, poznaliśmy sekrety kuchni żydowskiej, odwiedziliśmy getto warszawskie, poszerzyliśmy swoja wiedzę o holokauście i o roli Polaków w ratowaniu Żydów, wydarzeniach kieleckich i wydarzeniach marca 1968. 

Ostatnim punktem naszego programu było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego.  Przewodnicy przybliżyli uczniom okoliczności wybuchu powstania, jego przebieg i skutki. Uczniowie poznali dramat sytuacji, w której znalazła się ludność cywilna  Powstania Warszawskiego. Dowiedzieli się jakie straty ponieśli Warszawiacy podczas walk o stolicę, uświadomili sobie dramat polskich rodzin, mieszkańców WOLI – dzielnicy Warszawy oraz polskich harcerzy. Poruszającym dla wszystkich uczestników wycieczki był krótki film, prezentujący zniszczenie Warszawy na rozkaz Hitlera - po upadku powstania.

Skłaniające do zastanowienia było postawione przez przewodnika zapytanie do Młodych Ludzi: Czy Polsce należą się reparacje wojenne?

Zadowoleni ze stopnia realizacji celów rozpoczęliśmy szczęśliwy powrót do domów.

 

                                                                        Opiekunowie: Barbara Kasperek,

                                                                                                    Agata Jońska,

Katarzyna Pietrzak,

Kierownik wycieczki: Marzena Drozd

 

Data dodania: 2023-03-19 22:49:29
Data edycji: 2023-03-19 23:08:20
Ilość wyświetleń: 487

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Warunków sprzyjających potrzeba,

tak jak roli uprawy,

aby każda istota ludzka rozwinąć się mogła w pełni,

jak ziarno dostałe, 

a te warunki ludzie wypracowują

Irena Kosmowska

Motto naszej szkoły
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej