17.02 uczniowie z klasy 7, 8a i 8b pojechali na Majdanek w celu poznania historii niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie.
Wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez pracowników działu edukacji: „Świat za drutami”.
Obejrzeli i wysłuchali krótkiego materiału filmowego ze zbiorów archiwalnych Muzeum, prezentującego osobiste relacje byłych więźniów KL na Majdanku. Więźniowie zarówno kobiety jak i mężczyźni opowiadali z jakimi problemami mierzyli się każdego dnia… Czym było cierpienie, wykluczenie, upokorzenie i trauma. Jakie trudne decyzje podejmował każdy z nich każdego dnia, czym była przyjaźń, odwaga, życzliwość i wsparcie…. Które wartości były dla więźniów najważniejsze i dlaczego?
Następnie podzieleni na grupy rozpoczęliśmy zwiedzanie terenu obozu (każda grupa miała swojego przewodnika). Uczniowie dowiedzieli się, w którym roku powstał obóz, jak był zorganizowany, kto nim kierował, na jakich zasadach odbywały się przyjęcia do obozu, czym była selekcja ludzi i jaki był jej cel.
Dlaczego ulica, która jechaliśmy nosi nazwę: Drogi Męczenników Majdanka…
Poruszającym dla wszystkich przeżyciem było wejście da baraku, który prezentował długie rzędy koszy wypełnionych butami ludzi…..
Baraku prezentującego warunki bytowe, baraku komór gazowych i pieców krematoryjnych. Wszystkim uczestnikom wyjazdu nasuwały się pytania: Ilu więźniów zginęło na Majdanku?
Ilu ocalało? Czy zdarzały się ucieczki?
Młodzież bardzo wysoko oceniła lekcję historii w autentycznym miejscu historycznym uznając taką formę za najciekawszą w poznawaniu przeszłości.
Słowa: „Nasz los niech będzie dla Was przestrogą”- nie jednego skłoniły do osobistej refleksji.
Warunków sprzyjających potrzeba,
tak jak roli uprawy,
aby każda istota ludzka rozwinąć się mogła w pełni,
jak ziarno dostałe,
a te warunki ludzie wypracowują
Irena Kosmowska
21-025 Niemce
Krasienin Kolonia 39