„OSTATNI LOKATOR PAŁACU LUBOMIRSKICH - generał MIECZYSŁAW SMORAWIŃSKI” – to wystawa, którą klasa 8b obejrzała z ogromnym zainteresowaniem i uwagą w Muzeum Narodowym w Lublinie. Wyjazd miał miejsce 13.04.2023r. w czwartek.
Uczniów po wystawie oprowadzał sam kurator wystawy pan Mateusz Haberek, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił historię życia i działalności generała Mieczysława Smorawińskiego.
Młodzież dowiedziała się, że generał M. Smorawiński brał udział w I wojnie światowej, walczył z bolszewikami w 1920 roku, bronił granic Polski w 1939 roku. Za swoje zasługi dla Kraju został wielokrotnie odznaczony medalami zasługi, w tym medalem Virtuti Militari.
Na krótko przed wybuchem II wojny światowej gen. Mieczysław Smorawiński mieszkał w Pałacu Lubomirskich w Lublinie (dawny wydział Politologii UMCS) od 1934 roku do 1939 roku, z którego wychodząc we wrześniu 1939r. już nigdy do niego nie powrócił. Został zamordowany przez Rosjan w Katyniu 1943r. Zwłoki zostały zidentyfikowane przez brata. W Katyniu znajduje się grób gen. Mieczysława Smorawińskiego.
Warsztaty „Kaligrafii- czyli wspomnienia ze szkolnej ławki” były dla uczniów klasy ósmej ogromną atrakcją dającą możliwość napisania pozdrowień, życzeń na kartach pocztowych przygotowanych przez pracowników działu edukacji. Wszyscy za włożony trud i staranność pisma otrzymali nagrody. Radość była wielka.
Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K.K. Baczyńskiego przy ul. Magnoliowej w Lublinie było ostatnim punktem naszego programu wycieczkowego. Uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły, poznali zasady rekrutacji na rok szkolny 2023/2024. Dzięki uprzejmości pracownika szkoły zostali oprowadzeni po obiekcie. Zobaczyli jaką bazą dydaktyczną dysponuje szkoła, jakie jest wyposażenie sal, pracowni m.in. pracowni mechanicznej, mechatronicznej, informatycznej, obejrzeli obiekty sportowe, inne.
Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Wychowawca klasy 8b Marzena Drozd
Warunków sprzyjających potrzeba,
tak jak roli uprawy,
aby każda istota ludzka rozwinąć się mogła w pełni,
jak ziarno dostałe,
a te warunki ludzie wypracowują
Irena Kosmowska
21-025 Niemce
Krasienin Kolonia 39