Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Poznajemy historię królewskiego Sandomierza oraz sztukę tworzenia świątecznych dekoracji

Poznajemy historię królewskiego Sandomierza oraz sztukę tworzenia świątecznych dekoracji

17 listopada uczniowie klasy czwartej i piątej uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza oraz Muzeum Bombki w Nowej Dębie.

 

Celem wyjazdu było poznanie historii i legend jednego z najstarszych miast w Polsce-Sandomierza oraz procesu tworzenia i dekorowania świątecznych bombek. Pomimo padającego deszczu i nieco kapryśnej aury zajrzeliśmy na dziedziniec zamku królewskiego w Sandomierzu a przechodząc przez Ucho Igielne dotarliśmy na Rynek. W czasie spaceru sandomierskimi uliczkami mogliśmy zobaczyć historyczne kamienice, Ratusz, XIV wieczną katedrę, Bramę Opatowską oraz najstarszą w Polsce szkołę średnią – Collegium Gostomianum. Odwiedziliśmy również zbrojownię, gdzie mogliśmy się poczuć jak średniowieczni rycerze. Poznaliśmy zwyczaje rycerskie oraz legendy związane z obroną Sandomierza w czasie najazdów tatarskich oraz wojen ze Szwedami.

Następnym punktem naszej wyprawy było Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Tam zobaczyliśmy jak powstają przepiękne szklane i ręcznie malowane ozdoby choinkowe oraz poznaliśmy historię powstania szklanych bombek. Na zakończenie naszej wizyty uczestniczyliśmy w warsztatach, w czasie których mogliśmy własnoręcznie udekorować bombkę. Na pamiątkę naszej wizyty każdy uczeń otrzymał prezent-bombkę z artystycznie wypisanym własnym imieniem.

Pobyt w tak urokliwym miejscu oświetlonym tysiącem kolorowych światełek wprowadził nas w świąteczny nastrój. Wieczorem nieco zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Krasienina.

 

K. Pietrzak

Data dodania: 2023-11-21 22:13:36
Data edycji: 2024-08-11 17:31:39
Ilość wyświetleń: 412

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Warunków sprzyjających potrzeba,

tak jak roli uprawy,

aby każda istota ludzka rozwinąć się mogła w pełni,

jak ziarno dostałe, 

a te warunki ludzie wypracowują

Irena Kosmowska

Motto naszej szkoły
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej