Czcionka:

A+A-

Kontrast:

MAGICZNY TEATRZYK KAMISHIBAI

MAGICZNY TEATRZYK  KAMISHIBAI

W ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych nauczyciele oraz uczniowie starszych klas zorganizowali niezwykłe spotkanie. W grupie „Biedroneczki” pojawili się długo wyczekiwani goście. Była to młodzież z klasy VIII b, która przyszła do nas z nietypowym i intrygującym przedmiotem- teatrzykiem kamishibai. Dzieci po raz pierwszy spotkały się z taką formą przedstawienia, toteż na początku zastanawiały się, w jaki sposób drewnianawalizka stanie się teatrzykiem. Warto poznać bliżej tę metodę kreatywnego czytania.

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – teatr, sztuka) oznacza dosłownie papierowy teatr. Jest to japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do drewnianej skrzynki, która pełni funkcję sceny. Kamishibai przypomina wędrowny teatr marionetkowy, w którym miejsce lalek zajmują kolorowe obrazki. Większość takich nietypowych książek posiada tekst baśni z tyłu karty oraz ilustrację z przodu. W kamishibai najważniejsza jest opowiadana historia, ponieważ tworzy wieź z widzem/słuchaczem.

Podczas dzisiejszego spotkania poznaliśmy baśń pt. „Calineczka” Hansa Christiana Andersena. To historia maleńkiej dziewczynki, która narodziła się z ziarenka zasadzonego przez pewną kobietę. Magia naszego spotkania została wzmocniona przez niesamowite efekty dźwiękowe. Wsłuchując się w opowiadaną baśń, mogliśmy również usłyszeć: rechot żab, śpiew jaskółki, lot chrabąszcza, szum wartkiego strumyka, podmuchy zimowego wiatru oraz odgłosy biesiady i płacz Calineczki. Upajaliśmy się również zapachem kwiatów, które stały się nowym domem naszej bohaterki.

Po obejrzeniu przedstawienia nasi goście przygotowali quiz, który sprawdzał, czy dobrze znamy treść zaprezentowanej baśni. Wykonaliśmy przepiękne prace plastyczne przedstawiające tytułową bohaterkę oraz wspaniałe maski karnawałowe. Nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz kolorowych puzzli nawiązujących do treści naszej lektury. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody książkowe, które będą im przypominały podróż do krainy elfów. Nasze spotkanie zakończył słodki poczęstunek. Z niecierpliwością czekamy na kolejny spektakl.

W galerii zamieszczamy niezwykłe zdjęcia, które zawdzięczamy pani Anecie Cholewie. Dziękujemy!

Data dodania: 2022-12-09 20:48:40
Data edycji: 2022-12-09 22:12:17
Ilość wyświetleń: 478

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Warunków sprzyjających potrzeba,

tak jak roli uprawy,

aby każda istota ludzka rozwinąć się mogła w pełni,

jak ziarno dostałe, 

a te warunki ludzie wypracowują

Irena Kosmowska

Motto naszej szkoły
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej