Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

STRAŻNICY OGINIA NIEPODLEGŁOŚCI

STRAŻNICY OGINIA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 6 listopada 2023 patrole zuchowy z 25 GZ "Pogodne Duszki" oraz harcerski  z 35 DH "Niebieskooka" pod opieką drużynowej pwd. Bożeny Gajos wzięłu udział w jednym z etapów "Sztafety OGNIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI". Przedsięwzięcie realizowane jest od ponad 20 lat przez Hufiec ZHP Zgierz i jak co roku dotrze 11 listopada na Plac Piłsudkiego w Warszawie. Harcerze, którzy podobnie jak w ubiegłym roku otrzymali światło od bratnich organizacji działających na Ukrainie na przejściu w Zosinie przekazują go w licznych miejcowościach po drodze do Warszawy. Od lat ogień trafia do Lublina. W tym będzie także istotnym elementem naszych lokalnych uroczystości w Krasieninie, by rozpalać w nas zapał rzetelnej pracy dla Polski.

OGNIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI odpalany jest na mogiłach poległych w bitwie pod Kostiuchnówką, która odbyła się 4 lipca 1916 roku. Była to najkrwawsza bitwa Legionów, w której poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. polskich żołnierzy. W starciu wzięło udział wielu harcerzy z raczkującego dopiero od 5 lat ruchu skautowego.

Józef Piłsudski tak pisał o wartości tego doświadczenia: "Dumny jestem z zachowania się I Brygady w tych bojach pod Kostiuchnówką, chcę zaś wierzyć, że każdy z nas, jak to prawemu żołnierzowi przystoi, wyniósł z tych dni dużo doświadczenia i nauki, gdy tyle dla siebie nowych rzeczy widział, w tylu nowych formach boju brał udział. W kilka dni takiego boju rekrut staje się starym wiarusem, który ma co wspominać i czego uczyć drugich".

Sztafeta nawiązuje do swej przedwojejnnej poprzedniczki z "Kostiuchnówki do Krakowa" jest odpowiedzią na współczesną potrzebę przeżywania patriotyzmu połączonego z pamięcią pokoleń.

Podczas uroczystości przekazania Ognia Niepodległości na Placu Litewskim nasi harcerze i zuchy mieli okazję zapytać uczestników sztafety o ich motywacje i przeżycia. Mamy nadzieję, że będzie to teżinspiracja dla nowych pomysłów na okazywanie miłości do kraju ojczystego. Teraz ich zadaniem jest strzec ognia, gdyż w piątek odpalimy od niego nasz ogień. 

Data dodania: 2023-11-07 14:59:59
Data edycji: 2023-11-07 18:17:08
Ilość wyświetleń: 329

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Warunków sprzyjających potrzeba,

tak jak roli uprawy,

aby każda istota ludzka rozwinąć się mogła w pełni,

jak ziarno dostałe, 

a te warunki ludzie wypracowują

Irena Kosmowska

Motto naszej szkoły
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej