Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Z wizytą u Ducha Bielucha i w poszukiwaniu żółwia błotnego w Poleskim Parku Narodowym

Z wizytą u Ducha Bielucha i w poszukiwaniu żółwia błotnego w Poleskim Parku Narodowym

24 października uczniowie klasy czwartej i piątej uczestniczyli w pierwszej w tym roku szkolnym wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego i Chełma. Celem wyjazdu było poznanie piękna i bogactwa przyrodniczego Poleskiego Parku Narodowego oraz popularyzacja turystyki pieszej.

 

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego, w którym stworzono właściwe warunki do inkubowania żółwi. W inkubatorach jaja żółwi pobrane z gniazd zagrożonych przechodzą końcowy okres inkubacji. Uczniowie dowiedzieli się, że żółw błotny jest gadem wpisanym do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek narażony na wyginięcie. Prowadzenie  aktywnej ochrony tego gatunku jest więc koniecznością. Działania takie od wielu lat realizowane są w Poleskim Parku Narodowym.
Następnie wraz z przewodnikiem, udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczą Dąb Dominik o długości około 3 km. Wędrując mijaliśmy różne rodzaje lasów, zwracając uwagę na ich charakterystyczny wygląd i skład gatunkowy.


Duże wrażenie zrobiło na nas jezioro Moszne otoczone rozległym torfowiskiem. W promieniach jesiennego słońca podziwialiśmy piękne krajobrazy. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum PPN. Znajdują się tu wystawy historyczno–etnograficzna i przyrodnicza. Mogliśmy zobaczyć militaria, numizmaty i dokumenty z okresu Powstania Styczniowego oraz wystrój staropolskiej chaty. Bardzo ciekawą okazała się wystawa zoologiczna eksponująca gatunki zwierząt żyjących na Polesiu.


Po trudach zwiedzania odpoczęliśmy chwilę przy wspólnym ognisku, aby następnie wyruszyć z wizytą do Ducha Bielucha zamieszkującego Chełmskie Podziemia Kredowe.

Tam, wędrując podziemnymi korytarzami poznaliśmy legendę o białym niedźwiedziu, historię miasta Chełma oraz oczywiście zaprzyjaźniliśmy się z Duchem Bieluchem.
Po wizycie w sklepie z pamiątkami, nieco zmęczeni ale usatysfakcjonowani wróciliśmy do domu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyprawy i emocjonujące wrażenia.

 

M. Drozd, K. Pietrzak

Data dodania: 2023-10-29 22:26:03
Data edycji: 2023-11-06 20:31:58
Ilość wyświetleń: 377

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Warunków sprzyjających potrzeba,

tak jak roli uprawy,

aby każda istota ludzka rozwinąć się mogła w pełni,

jak ziarno dostałe, 

a te warunki ludzie wypracowują

Irena Kosmowska

Motto naszej szkoły
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej